CO TO JEST PRZEMOC?
W świetle przepisu art. 2 ust. 2 znowelizowanej w 2010 roku Ustawy z
dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie,
jako przemoc w rodzinie należy rozumieć:
„jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lubzaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny,
w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty
życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną,
wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.
Wokół przemocy narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że jest to zjawisko występujące wyłącznie w patologicznych środowiskach. Tymczasem według danych statystycznych przemoc w rodzinie jest zjawiskiem powszechnym i stanowi poważny problem społeczny.JEŻELI KTOŚ
-
popycha, policzkuje, szczypie, kopie, dusi, bije otwartą ręką i pięściami, bije przedmiotami, porzuca w niebezpiecznej okolicy, itp., czyli STOSUJE PRZEMOC FIZYCZNĄ…
-
wyśmiewa poglądy, religię, pochodzenie, stale krytykuje, wmawia chorobę psychiczną, wyzywa, poniża, upokarza, zawstydza, grozi, itp., czyli STOSUJE PRZEMOC PSYCHICZNĄ…
-
wymusza nieakceptowane praktyki seksualne itp. czyli STOSUJE PRZEMOC SEKSUALNĄ…
-
odbiera pieniądze, uniemożliwia zaspakajanie podstawowych, materialnych potrzeb członków rodziny, itp. czyli STOSUJE PRZEMOC EKONOMICZNĄ…
Przemoc ma nie tylko wymiar agresji fizycznej, słownej czy ekonomicznej. To także karanie milczeniem, parentyfikacja, manipulacja czy nadopiekuńczość.
-Karanie dziecka milczeniem lub ignorowanie przekazuje mu wiele niejasnych sygnałów. Dziecko nie wie, czy zachowało się niewłaściwie, i co powinno zrobić, aby rodzic ponownie zwrócił na nie uwagę i poświęcił mu czas. Osoby, które karano milczeniem, często dorastają w poczuciu, że są nieważne. Mają problem, żeby mówić o swoich potrzebach i emocjach.
-Parentyfikacja to sytuacja, gdy dziecko przejmuje obowiązki i rolę dorosłego np. musi regularnie zajmować się młodszym rodzeństwem, staje się odpowiedzialne za codzienne obowiązki domowe, takie jak sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów, często kosztem swojego wolnego czasu i troski o własne potrzeby. Zjawisko występuje również, kiedy dziecko staje się powiernikiem rodzica i przejmuje na siebie jego problemy, lęki czy frustracje. Parentyfikacja negatywnie wpływa na dziecko, jego rozwój emocjonalny, psychiczny oraz poczucie bezpieczeństwa
-Kiedy rodzic wykorzystuje emocje dziecka, aby osiągnąć swoje cele, stosuje manipulację np. wzbudza w dziecku poczucie winy za to, że nie postąpiło zgodnie z jego oczekiwaniami lub wymusza zachowania poprzez zastraszanie. Manipulacja niszczy zaufanie i uczy, że relacje oparte są na kontroli i spełnianiu oczekiwań drugiej osoby, a nie na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
- Rodzic, który nie pozwala dziecku na samodzielność, podejmowanie decyzji i popełnianie błędów, zaburza jego rozwój emocjonalny i społeczny. Wyręczanie w codziennych, prostych czynnościach i nadmierna kontrola sprawiają, że dziecko w przyszłości może mieć problemy z poczuciem niezależności i pewnością siebie
Nie bądź obojętny wobec przemocy!
Dobro dziecka zależy także od Ciebie!
Jeśli:
- wciąż słyszysz płacz dziecka za ścianą;
- widzisz dziecko, które często jest posiniaczone;
- znasz dziecko, które jest zaniedbane lub zamknięte w sobie;
- jesteś świadkiem poniżania dziecka przez dorosłych;
Zareaguj!
Informator zawierający bazę teleadresową podmiotów oraz organizacji pozarządowych realizujących działania wobec osób stosujących przemoc domową wraz ze wskazaniem zakresu oddziaływań wobec sprawców przemocy domowej:
https://umtychy.pl/artykul/7076/baza-teleadresowa
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
https://800100100.pl/przeciwdzialanie-przemocy,id,1
-